Kacper Nosarzewski
miasta przyszłości, przyszłość pracy, edukacja, zastosowania militarne foresightu
Kacper Nosarzewski jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i partnerem 4CF. Jest autorem metodologii i współautorem raportów foresightowych dla podmiotów cywilnych i wojskowych, ekspertem NATO. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego przedsiębiorstwom oraz instytucjom międzynarodowym, takim jak UNESCO i UNDP. Kierował projektem Scenariuszy rozwoju kraju 2050 dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (2019). Prowadził projekty dla średnich i dużych firm oraz agencji rządowych na całym świecie m.in. w branży wysokich technologii, energetycznej, spożywczej, finansowej, logistycznej i zbrojeniowej. Jest członkiem władz polskiego oddziału The Millennium Project – największego światowego think-tanku foresightowego, członkiem Association of Professional Futurists oraz World Future Society – głównej światowej organizacji branżowej. Wykłada foresight w Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
Norbert Kołos
innowacje, studia nad przyszłością, przełomowe technologie, zarządzanie strategiczne
Norbert Kolos jest partnerem zarządzającym w 4CF. Od prawie 20 lat kieruje zespołem analitycznym w 4CF, przyczyniając się do powstania licznych analiz i strategii dla biznesu, instytucji rządowych i organizacji międzynarodowych. Kierował ponad 100 projektami foresightowymi dla klientów korporacyjnych, sektora publicznego oraz organizacji systemu Narodów Zjednoczonych.
Jest współprzewodniczącym polskiej ekspozycji The Millennium Project, międzynarodowego think-tanku foresightowego z siedzibą w Waszyngtonie. Członek Association of Professional Futurists. Wykłada foresight strategiczny m.in. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uzyskał tytuł magistra ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada certyfikat PRINCE2 Agile Practitioner.
Karol Wasilewski
Jego zainteresowania badawcze obejmują przyszłość porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz nowe tendencje w stosunkach międzynarodowych.
dr Karol Wasilewski jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, absolwentem turkologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w 4CF na stanowisku Foresight Advisora. W latach 2016-2022 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie pełnił funkcję analityka ds. Turcji, kierownika programu Bliski Wschód i Afryka i redaktora prowadzącego Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej (tomy 2016-2019). Jest autorem licznych analiz na temat tureckiej polityki zagranicznej oraz komentatorem rzeczywistości międzynarodowej dla mediów polskich i zagranicznych (Arab News, Al-Monitor, Al-Jazeera). Jego zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z przyszłością porządku i bezpieczeństwa międzynarodowego, nowymi tendencjami w stosunkach międzynarodowych i analizą polityki zagranicznej.
dr Anna Sacio-Szymańska
dojrzałość foresightowa organizacji, kompetencje foresightowe, foresight w nauce, odpowiedzialne badania i innowacje
dr Anna Sacio-Szymańska jest pełnomocniczką Zarządu w 4CF. Posiada bogate doświadczenie w zakresie zarządzania innowacjami, foresightu oraz kreowania warunków naukowo-badawczej współpracy międzynarodowej na styku nauka-biznes; które zdobyła w trakcie 15-letniej pracy naukowej w Instytucie Technologii Eksploatacji, będącego od 2019 roku częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, pełniąc jednocześnie funkcję pełnomocnika i dyrektora ds. programów badawczych UE. Jej zainteresowania badawcze obejmują foresight, długoterminowe myślenie strategiczne, odkrywanie związków między innowacyjnością, konkurencyjnością, strategią i prognozowaniem oraz rozwój mentalności liderów w kierunku przywództwa zorientowanego na przyszłość. Kierowała i współuczestniczyła w kilkunastu europejskich i krajowych projektach badawczo-rozwojowych w takich obszarach jak: foresight technologiczny, budowanie kompetencji foresightowych, analiza konkurencyjności i innowacyjności gospodarek, Przemysł 4.0 i zrównoważony rozwój. Realizowała projekty z zakresu sprawiedliwej transformacji w Krajach Europy Środkowej oraz przyszłości biometrii w UE współpracując z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii Climate-KIC oraz Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Publikuje na temat uwarunkowań i rezultatów wdrażania foresightu w sektorze publicznym i biznesie w Springer Nature, European Journal of Futures Research, Procedia Engineering, Engineering Management in Production and Services oraz Foresight and STI Governance. Jest ekspertem oceniającym wnioski w Programach Ramowych UE: Horyzont 2020 „Nauka dla Społeczeństwa”, Horyzont Europa. Anna Sacio-Szymańska była w 2020 r. przewodniczącą sieci Foresight Europe Network.
Maciej Jagaciak
przyszłość techniki, przemysł 4.0, big data, druk 3D, robotyka
Maciej Jagaciak jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Pracuje również w 4CF na stanowisku Foresight Engineer. Jako projektant systemów analitycznych i programista współtworzy w 4CF zespół, który wspiera zaawansowanymi narzędziami projekty foresightowe. W swoim dorobku ma szereg analiz foresightowych dotyczących m. in. przyszłości druku 3D, sztucznej inteligencji i wojny informacyjnej. Współprowadził również projekty prognostyczne i warsztaty dla Ministerstwa Rozwoju oraz projekty militarne. Jest członkiem polskiego oddziału The Millennium Project, międzynarodowego think-tanku foresightowego z siedzibą w Waszyngtonie. W przeszłości pracował m.in. w Danone jako inżynier utrzymania ruchu, wdrażając metodykę LEAN i analizy proefektywnościowe. Zdobył dyplom magistra inżyniera automatyki i robotyki na Politechnice Warszawskiej.