TAK LEPIEJ opiera się na ideach Nowego Europejskiego Bauhausu – inicjatywie, która łączy świat nauki, przemysłu i kultury. Jej podstawowymi wartościami są piękno, zrównoważony rozwój i wspólnota. Chodzi o to, by zmieniać nasz styl życia tak, aby był bardziej przyjazny dla środowiska, ale też oparty na wzajemnym szacunku i trosce o innych. Bo po prostu – tak jest lepiej.

 

Projekt, poprzez działania badawczo-rozwojowe, edukacyjne i kampanijne, dotyka kilku obszarów tematycznych:

  1. Energetyka obywatelska i społeczności energetyczne
  2. Efektywność energetyczna i odejście od paliw kopalnych
  3. Walka z ubóstwem energetycznym
  4. Zielone kompetencje
  5. Stosowanie zasady DNSH 

Działamy jako wspólna kampania Fundacji 8Marca, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, Stowarzyszenia Pro Carpathia i ZieloneGodziny.pl

Przyświeca nam hasło: lepsze jutro od dzisiaj. Chcemy inspirować do praktycznych zmian – takich, które poprawiają jakość życia i pomagają lepiej dbać o nasze otoczenie, dziedzictwo i relacje społeczne. Wspieramy regionalne działania, które prowadzą do pozytywnych zmian.

Docieramy do różnorodnego grona odbiorców naszych organizacji w całej Polsce, aby zachęcić do podejmowania inicjatyw z lokalnymi społecznościami dla poprawy ich najbliższego otoczenia. Zachęcamy, aby wzięli sprawy w swoje ręce i lepiej rozumieli, co w praktyce wiąże się z transformacją energetyczną. Aby nie czuli presji, że muszą się opowiadać po czyjejś stronie słysząc hasło zielona transformacja, ale potrafili z niej skorzystać.

Odnawialne Źródła Energii na prowadzeniu!

Czy wiesz, że w maju 2024 roku OZE miała największy udział w zasilaniu Polski? 

Transformacja energetyczna to jednak znacznie więcej niż tylko prąd z wiatru czy słońca. Ogrzewanie budynków i paliwa samochodowe to kluczowe elementy naszej codzienności – zapewniają komfort i wygodę. Ale przejście na czyste zasoby otwiera jeszcze większe możliwości!

Czas na nową wizję przyszłości

Zapraszamy do rozmowy o mniej oczywistych korzyściach zielonej transformacji! Jako eksperci ds. foresightu i strategii analizujemy potencjał OZE oraz wyzwania stojące przed sektorem energetycznym.

Naszym celem jest przedstawienie wizji przyszłości, w której gospodarka wykracza poza surowce nieodnawialne, a nawet poza klasyczne zasoby wiatrowe i wodne.

Inspirujemy się Nowym Europejskim Bauhausem (NEB)

Kierujemy się ideałami NEB, które łączą naukę, przemysł i kulturę w imieniu zrównoważonego rozwoju, budowania społecznych więzi oraz troski o piękno – zarówno naturalne, jak i kreowane przez człowieka.

Co to jest foresight?

Foresight to działalność skupiona na identyfikacji różnych niespodziewanych szans i zagrożeń, czasem wbrew najbardziej prawdopodobnym scenariuszom lub oficjalnym prognozom, po to by doskonalić planu strategiczne, umożliwiać wczesne ostrzeganie i lepiej radzić sobie ze zmiennością otoczenia. Foresight w obrębie nauk o zarządzaniu narodził się w USA w latach 50. XX w. a do Polski zawitał już w nowym tysiącleciu.

Jest stosowany przez instytucje państwowe, przedsiębiorstwa i organizacje społeczne.

 

Darmowe warsztaty: Wizualizacja zrównoważonej przyszłości

Kiedy? Od kwietnia do grudnia 2025 roku
Gdzie? W całej Polsce!
Czas trwania? 4 godziny
Udział? Bezpłatny!

Finansowane z funduszy KPO w ramach projektu Tak lepiej.

Co będziemy omawiać?

  • Rozwój kompetencji potrzebnych do do przetrwania w zmiennym środowisku
  • Poprawa dobrostanu psychofizycznego poprzez zmiany proekologiczne
  • Fakty i mity na temat energii odnawialnej

Prowadzący: Kacper Nosarzewski

Jego warsztaty to połączenie analizy case studies, interaktywnych prezentacji i ćwiczeń grupowych. 

Kacper Nosarzewski jest partnerem w 4CF The Futures Literacy Company i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością oraz członkiem Global Foresight Network Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jest autorem metodologii i współautorem raportów foresightowych dla klientów cywilnych i wojskowych. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego przedsiębiorstwom oraz instytucjom międzynarodowym, takim jak FAO, UNESCO i UNDP. Kierował projektem Scenariuszy rozwoju kraju 2050 dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Prowadził projekty dla średnich i dużych firm oraz agencji rządowych na całym świecie m.in. w branży wysokich technologii, energetycznej, spożywczej, finansowej, logistycznej i zbrojeniowej. Jest członkiem władz polskiego oddziału The Millennium Project – największego światowego think-tanku foresightowego, członkiem Association of Professional Futurists oraz World Future Society – głównej światowej organizacji branżowej. Wykłada foresight w Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dla kogo?

Warsztaty są skierowane do:

  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • spółek i społeczności energetycznych,
  • organizacji pozarządowych,
  • promotorów technologii,
  • oraz każdego, kto troszczy się o środowisko naturalne!

Co zyskasz?

  • Rozwinięcie umiejętności podejmowania strategicznych decyzji o przyszłości
  • Poznanie metod eksploracyjnego myślenia o OZE
  • Umiejętność korzystania z narzędzi do analizy trendów
  • Planowanie i wdrażanie zrównoważonych inwestycji

Liczba miejsc ograniczona! Zapisz się już dziś!

Nasza inicjatywa opiera się na Europejskich Ramach Kompetencji w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (GreenComp) oraz metodach planowania długoterminowego.

Mapa zapisów na warsztaty

Chcę zorganizować szkolenie w mojej instytucji

Zapytania ofertowe