Kongres Futurologiczny 2021 to trzydniowa konferencja kulturalno-naukowa organizowana przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, która odbędzie się w dniach 12–14 września w zabytkowych wnętrzach Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie. Wydarzenie stanowi część oficjalnych obchodów jubileuszu stulecia urodzin Stanisława Lema, a PTSP.pl jest jego partnerem.
W swej unikalnej formie, łączącej zagadnienia futurologiczne z wizjami przyszłości, obecnymi w kulturze popularnej, konferencja stanowić będzie pomost pomiędzy światem nauki i fantastyki. Poprzez bogaty program wystąpień oraz dyskusji w pasmach tematycznych Bloku Kultury i Bloku Nauki, wydarzenie promować ma rodzimą twórczość fantastycznonaukową, inspirować młodych autorów, a także integrować naukowców, artystów oraz przedstawicieli branży technologicznej. Szczególne miejsce podczas konferencji zajmie upamiętnienie sylwetki i twórczości Stanisława Lema.
Program kongresu futurologicznego
W ciągu trzech dni, wypełnionych spotkaniami, uczestnicy audytorium będę mieli okazję wysłuchać wystąpień i dyskusji z udziałem reprezentantów polskiego sektora kosmicznego, specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją i rzeczywistością wirtualną, jak również pisarzy fantastyki, krytyków, a także twórców oraz producentów gier. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny polski kosmonauta, Wiktor Niedzicki, twórca i prowadzący legendarnego programu telewizyjnego „Laboratorium” oraz Jacek Rodek, autor scenariusza kultowego polskiego komiksu „Funky Koval”. Wydarzenie odbędzie się zarówno w formie stacjonarnej z wolnym wstępem dla każdego zainteresowanego, jak i będzie transmitowane w mediach społecznościowych.
Podczas Kongresu uczestnicy będą mogli również podziwiać wystawę zdjęć poświęconych 60-tej rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos oraz ekspozycję fantastycznonaukowych prac konkursu organizowanego przez krakowską Fundację IDEANOVA w ramach projektu Kapsuła Czasu – mającego gromadzić wizję świata za sto lat. W trakcie konferencji premierę będzie miał też wyjątkowy zbiór „Ku gwiazdom: Antologia polskiej fantastyki naukowej 2021”, stanowiący pokłosie pierwszego konkursu literackiego i współpracy Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej z krakowskim Wydawnictwem IX.
Zabytkowa kamienica, mająca już niemal 500 lat – Pałac Potockich, usytuowany w samym sercu jednej z najważniejszych stolic kultury i sztuki – zapewni Kongresowi kameralną i unikalną atmosferę, w której połączymy przeszłość z przyszłością!
Czołowy polski futurolog i instytucje w programie
W programie Kongresu Futurologicznego na niedzielę 12 września przewidziane jest wystąpienie Kacpra Nosarzewskiego, partnera w firmie foresightowej 4CF i jednego ze współzałożycieli PTSP. Partnerami konferencji są:
- Fundacja Inicjatyw Strategicznych Instrat
- Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ
- Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne
- Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością
- Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie
Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością było już zaangażowane w obchody Roku Lema jako organizator Debaty Stulecia o relacjach pomiędzy fantastyką naukową a futures studies.