Szukasz książki o przyszłości pod choinkę? Fascynuje cię przyszłość, a może chcesz nią zainteresować bliską osobę? Niezależnie, czy szukasz filozoficznej lektury na czas adwentu, czy też inspiracji do konkretnych działań na rzecz lepszego świata, mamy dla ciebie pewne propozycje. Poznaj 5 polecanych książek o przyszłości, które będą dobrym prezentem bożonarodzeniowym.
Kai-Fu Lee, Chen Qiufan, Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości
Dla kogo: dla szukających inspiracji, cyberpunków oraz miłośników science-fiction
Sztuczna Inteligencja 2041. 10 wizji przyszłości to prowokacyjna książka, która przeplata opowiadania science-fiction oraz analizy konkretnych zagadnień związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Kai-Fu Lee, były dyrektor generalny Google w Chinach współpracując z uznanym powieściopisarzem sci-fi Chenem Qiufanem, stworzył wizję świata przyszłości ukształtowanego przez AI. Dziesięć rozdziałów składających się z krótkiej formy literackiej i komentarza pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie, jak sztuczna inteligencja może zmienić świat w ciągu najbliższych dwudziestu lat.
Sztuczna inteligencja jest na drodze do stania się dominującym osiągnięciem XXI wieku. Zdaniem Kai-Fu Lee, już za dwadzieścia lat pewne aspekty życia człowieka zmienią się nie do poznania. AI zapewni nam nieznany wcześniej dobrobyt, zrewolucjonizuje medycynę i edukację dzięki symbiozie człowieka z maszynami, a do tego stworzy zupełnie nowe formy komunikacji i rozrywki. Uwolni nas od nużącej, powtarzalnej pracy, co jednak będzie się wiązało z naruszeniem dotychczasowego porządku ekonomicznego i społecznego.
Sztuczna inteligencja kryje zdaniem autora zarówno wielkie obietnice lepszej przyszłości jak i śmiertelne zagrożenia związane z autonomicznymi systemami uzbrojenia.
Wydawnictwo Media Rodzina, 2021, 496 s.
Marcin Napiórkowski, Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat
Dla kogo: dla filozofujących, bezsennych marzycieli i dla tych, którzy lubią być zabawiani słowem
Pogłoski o śmierci wielkich narracji okazały się przesadzone. Opowieści wciąż organizują nam świat – problem w tym, że przestały dawać sobie z nim radę. W przypadku wyjątkowo niebezpiecznych wyzwań, jak kryzys klimatyczny czy wzrost nierówności, prowadzą nas wprost ku zagładzie.
Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, autor szeroko komentowanych książek Mitologia współczesna i Turbopatriotyzm, w swej najnowszej publikacji zastanawia się nad naszymi opowieściami o przyszłości. Analizuje w tym celu najgłośniejsze w ostatnich latach prace naukowe i popularyzatorskie, społeczne debaty, a nawet… poradniki dietetyczne.
Wnioski? Naszymi umysłami rządzi opozycja – technooptymizm kontra technopesymizm. Pierwszy proponuje naiwną wiarę w postęp bez zastrzeżeń, drugi – powrót do wyidealizowanej przeszłości lub ponury katastrofizm. Czy istnieje inne wyjście? Autor przekonuje, że tak. Krok po kroku, z lekkością i dowcipem pokazuje, jak wyznawcy obu wielkich narracji mylili się w kluczowych kwestiach dotyczących ekologii, medycyny, rewolucji agrarnej i rozwoju technologii.
Naprawić przyszłość to jednak nie tylko fascynująca lektura o opowieściach, ale też praktyczna instrukcja tego, jak nie dać się złapać w pułapki przebrzmiałych sposobów tłumaczenia świata. I jak opowiadać o nim tak, aby ludzkość miała szanse na przetrwanie.
Wydawnictwo Literackie, 2022, 472 s., dostępna również jako epub i mobi.
Sonia Shah, Kolejna wielka migracja
Dla kogo: dla podejrzliwych wobec polityki, dla walczących z uprzedzeniami oraz dla szkolnych buntowników
Sonia Shah argumentuje za przyszłością, w której migracja będzie źródłem nie obaw, lecz nadziei.
W codziennych wiadomościach roi się od historii ludzi wyrwanych ze swojego środowiska i zmuszonych do podjęcia wędrówki. Dzikie zwierzęta także opuszczają ocieplające się morza i pustynniejące lądy, masowo odpełzając, odpływając i odlatując z dotychczasowych siedlisk. Media przedstawiają te migracje jako niemające precedensu i wywołujące strach przed chorobami i wojnami wśród mieszkańców Zachodu. Po obu stronach Atlantyku eksperci przewidują zalew milionów najeźdźczych obcych, niepowstrzymanych jak tsunami.
Takiemu nastawieniu przeczy nauka stojąca za migracją roślin, zwierząt i ludzi. Proces ten nie jest szkodliwy – przeciwnie, jest stary jak świat i ratuje życie w obliczu zmian środowiskowych. Można go wręcz nazwać biologicznym imperatywem równie ważnym jak oddychanie. To właśnie zmiany klimatyczne wywołały pierwszą falę migracji ludzi z Afryki. Obniżający się poziom mórz umożliwił nam pokonanie Cieśniny Beringa. Niepowstrzymywani przez drut kolczasty nasi prehistoryczni przodkowie zdołali zaludnić całą planetę, docierając na szczyty Himalajów i na najodleglejsze wyspy Pacyfiku, tworząc i rozprzestrzeniając biologiczną, kulturową i społeczną różnorodność, która pomaga przetrwać zarówno ekosystemom, jak i społeczeństwom. Mówiąc inaczej: migracja to nie problem, to rozwiązanie. Książka objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
Wydawnictwo Słowne, 2022, 432 s., dostępna również jako epub i mobi
Joanna Erbel, Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze
Dla kogo: dla zawodowych i weekendowych zmieniaczy świata oraz dla czekających, aż ktoś ich porwie do działania
Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze to opowieści z życia innowatorki poszukującej lepszego świata, która dzieli się z nami swoimi doświadczeniami. Zachęca nas, żebyśmy nie pozostawali w sferze marzeń, ale testowali własne wizje, bo tylko w praktyce możemy rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie.
Żyjemy w czasach, gdzie zmiana myślenia jest konieczna. Trzeba zatrzymać katastrofę klimatyczną i przebudować system społeczno-ekonomiczny. Aby wymyślić świat na nowo, potrzebujemy nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć nam za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Autorka prowadzi nas przez opowieści o miejskich projektach, pokazując, że nie ma jednej recepty na sukces, ale możemy szukać schematów działań, które zwiększą jego powodzenie.
Wychylone w przyszłość to książka o tym, że niewielkie lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom i że prototypowanie rzeczywistości to sposób na testowanie idei. Kluczem do sukcesu jest współpraca – tylko dzięki połączeniu różnych kompetencji i perspektyw możemy przekraczać nasze ograniczenia. To zachęta do tego, byśmy zauważali zalążki lepszego świata i je pielęgnowali. Autorka szczególną uwagę poświęca miastom jako najlepszym przestrzeniom do wdrażania innowacji oraz projektom wykorzystującym potencjał społeczności lokalnych zarówno w kraju, jak i za granicą. To książka o optymizmie, niełatwym, ale potrzebnym.
Wydawnictwo Wysoki Zamek, 2022, 272 s., dostępna również jako epub i mobi
Łukasz Kamieński, Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości
Dla kogo: dla tych, którzy chcą zapobiec III wojnie światowej i tych, którzy wierzą, że III wojna światowa już trwa
Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamicznej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność.
Mimowolne cyborgi Łukasza Kamieńskiego to fascynująca wyprawa do świata ludzi-maszyn i najnowszych osiągnięć nauki. Sięgając po twarde dane z zakresu technologii i bioinżynierii oraz odwołując się do popkultury, Kamieński opisuje długą drogę od superwojownika Achillesa do dystopijnych wizji niedalekiej przyszłości. Próbuje też odpowiedzieć na najbardziej palące pytania – jak wiele ulepszeń przyjmą ciało i umysł? Czy natura sama określi granicę, po której przekroczeniu pojawią się niemożliwe do przewidzenia skutki uboczne? A może przeciwnie – ciało zacznie się dostosowywać do ingerencji, aż do momentu pełnej technoewolucji?
Człowiek od wieków próbował poprawiać swoje zdolności i wykorzystywał najnowsze osiągnięcia techniki. Od teleskopu po mikroskop, od okularów po noktowizor, od kompasu po GPS. Czas na kolejną ewolucję. Od człowieka do cyborga.
Wydawnictwo Czarne, 2022, 344 s., dostępna również jako epub i mobi
Peter H. Diamandis, Steven Kotler, Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie
Dla kogo: dla technooptymistów, technopesymistów i maturzystów
Tempo, w jakim rozwija się technologia, jest znacznie szybsze, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. W ciągu tej dekady będziemy świadkami większych wstrząsów i wytworzymy większe bogactwo niż przez ostatnie 100 lat. Diamandis i Kotler prześledzili, jak kolejne fale przyspieszających technologii będą oddziaływać zarówno na nasze życie prywatne, jak i na całe społeczeństwo, i stworzyli książkę – mapę naszej najbliższej przyszłości.
Co będzie, kiedy sztuczna inteligencja, robotyka, rzeczywistość wirtualna, biologia cyfrowa i wszechobecność sensorów zderzą się z drukiem 3D, łańcuchem bloków (ang. blockchain) i globalnymi sieciami o wysokiej przepustowości? Jak procesy konwergencji przekształcą zastane branże? Jak zmienią się metody wychowania dzieci, sposoby rządzenia państwami, działania służące ochronie naszej planety?
Diamandis, futurolog, przedsiębiorca branży kosmicznej, który stał się pionierem innowacji, oraz Kotler, autor książek, dwukrotnie nominowany do Nagrody Pulitzera i jednocześnie ekspert w dziedzinie maksymalizowania osiągnięć, wnikliwie analizują teorię i praktykę konwergencji technologii oraz to, w jaki sposób przebuduje ona wszystkie obszary naszego życia – transport, sprzedaż detaliczną, reklamę, edukację, rozrywkę, jedzenie i finanse – i poprowadzi ludzkość w nieznane, całkowicie przeobrażając świat, który dotychczas znaliśmy.
Wydawnictwo Poltext, 2021, 474 s.
Książki pod choinkę 2021 poleca Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością. Dla PTSP książki pod choinkę wybrał Kacper Nosarzewski. W materiale wykorzystano materiały prasowe wydawców.