Ekspert PTSP, członek zarządu 4CF, Kacper Nosarzewski wystąpił w magazynie „Świat” TVN24 Biznes i Świat, nadawanym na żywo programie publicystycznym prowadzonym przez red. Rafała Wojdę. Czy przyszłość rozwinie się przewidywalnie, napędzana wynalazkami i odkryciami naukowymi?
Przedświąteczne wydanie tego programu poświęcone było możliwym przyszłym przełomom technicznym i naukowym oraz ich konsekwencjom. Wynalazki przyszłości, szanse i zagrożenia, które przynoszą nowe technologie analizowali: Jowita Michalska, dyrektor Digital University i przedstawicielka Singularity University w Polsce; dr Robert Dwiliński z Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW i Ammono; dr Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji; Krzysztof Majdan, redaktor naczelny INNPoland oraz prof. dr hab. n. med. Przemysław Juszczyński; z Instytutu Hematologii Uczelni Łazarskiego.
Kiedy lekarstwo na raka?
Goście programu omawiali szeroki zakres różnych obecnych i możliwych w przyszłości wynalazków i innowacji, które mogą podnieść poziom życia ludzkości i przyspieszyć rozwój. W rozmowie przewinęły się m.in. onkologiczne terapie celowane, sztuczna inteligencja, łącznosć 5G oraz układy elektroniczne oparte na azotku galu (NaG). Mowa więc o rozwiązaniach, które już są dostępne na rynku, ale nie osiągnęły jeszcze pełnego poziomu oddziaływania. Ich pozytywne skutki społeczne nie zataczają jeszcze szerokich kręgów. Poruszono też temat tempa rozwoju innowacji – czy rzeczywiście przyrost nowych rozwiązań, którym epatują społeczeństwo m.in. producenci elektroniki użytkowej przekłada się na podniesienie poziomu produktywności?
Transfer technologii – wynalazki przyszłości zamknięte na uczelniach?
Osobnym wątkiem, istotnym dla roli, którą mają do odegrania wynalazki przyszłości były kwestie związane ze stymulowaniem transferu wiedzy i technologii pomiędzy polską nauką a biznesem.
Wyimki z programu można obejrzeć na stronie nadawcy.