Jeżeli pewnego wiosennego dnia palec użytkownika smartfona zawiśnie w niepewności nad ikoną przeglądarki, a w mózgu, który kieruje palcem pojawi się pytanie, czy do uzyskania pożądanej wiadomości nie wystarczy wyspecjalizowana aplikacja, to podjęta decyzja – jakkolwiek błaha – może przesądzić o przyszłości Internetu.
Zdania respondentów prowadzonego w ubiegłym roku badania The Future of Apps and Web są podzielone. 35% uważa, że sieć www zostanie wkrótce zmarginalizowana przez wszechobecne aplikacje. 59% skłania się jednak ku przekonaniu, że w 2020 roku internet będzie jeszcze ważniejszym środowiskiem pracy, rozrywki i komunikacji, niż dziś, a aplikacje – nazywane „antyinternetem” – choć powszechne, zachowają funkcję wyspecjalizowanych narzędzi.
To dwa scenariusze. Od razu nasuwają one na myśl kwestie szczegółowe – czy na przykład WolframAlpha, potężne narzędzie obliczeniowe, które ma w zamyśle zastąpić wyszukiwarki internetowe to zwiastun przyszłości, w której Google zostanie zdetronizowany? Kariera najsłynniejszej wyszukiwarki jest przecież niedługa. Jak zauważyli autorzy raportu State of the Future 2011, nikt nie spodziewał się 13 lat temu, jak wiele będzie zależeć od wyników wyszukiwań. Czy za 13 lat aplikacje będą nadal tak popularne? A może zastąpią je hybrydy bioinformatyczne – syntetyczne formy życia, wykorzystujące neuroprocesory?
Z punktu widzenia respondentów badania The Future of Apps and Web główne czynniki, które wpłyną na nieprzerwany rozwój internetu to: rewolucyjna kariera technologii mobilnych, wzrost popularności specjalistycznych aplikacji, rosnąca rentowność usług internetowych oraz cloud computing. Poza odpowiedziami na pytania zamknięte, uczestnicy nadesłali setki obszernych wypowiedzi, w których przedstawiają i uprawdopodobniają możliwe pozytywne i negatywne skutki rozwoju rynku mobilnych aplikacji internetowych.
Przyszłość Internetu w perspektywie roku 2020 była przedmiotem badania przeprowadzonego przez Elon University z Północnej Karoliny oraz Pew Internet. Cały raport, opracowany na podstawie wypowiedzi ponad tysiąca ekspertów i wybranych użytkowników internetu z całego świata dostępny jest tutaj. Badanie przeprowadzono w ramach stałego projektu Imagining the Internet.