14 lipca 2024 roku przypadła 150. rocznica urodzin Jerzego Żuławskiego, wybitnego prozaika, dramaturga, poety i filozofa. Z tej okazji Polska Fundacja Fantastyki Naukowej podjęła inicjatywę ustanowienia 14 lipca Dniem Polskiej Fantastyki Naukowej. Celem tego święta jest przede wszystkim upamiętnienie dorobku polskich twórców fantastyki naukowej oraz popularyzacja ich twórczości w Polsce i za granicą. 

Jerzy Żuławski, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, uważany jest za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Choć w jego dorobku znajdują się utwory z różnych gatunków literackich, szczególną sławę przyniosła mu „Trylogia księżycowa”, składająca się z powieści „Na srebrnym globie” (1903), „Zwycięzca” (1907) i „Stara Ziemia” (1911). Autor, kreśląc w każdej z nich wizje przyszłości, poruszał jednocześnie fundamentalne problemy moralne i egzystencjalne, dzięki czemu dzieła te możemy uznać za ponadczasowe. Powieści Żuławskiego, skłaniające do rozważań na temat naszej przyszłości, zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy tego gatunku.

Inicjatywa ustanowienia Dnia Polskiej Fantastyki Naukowej spotkała się z szerokim poparciem środowisk literackich, artystycznych, naukowych, dziennikarskich, biznesowych i fanowskich. Wśród osób popierających uchwałę Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej znaleźli się m.in. Tomasz Bagiński, Artur Bartłomiej Chmielewski, Jacek Dukaj, Tomasz Lem, Wiktor Niedzicki, Grzegorz Rosiński, Sławosz Uznański oraz Jadwiga Zajdel.

Dzień Polskiej Fantastyki Naukowej będzie nie tylko świętem upamiętniającym dorobek Żuławskiego i innych twórców tego gatunku, ale także okazją do zjednoczenia wszystkich miłośników science fiction w naszym kraju i wspólnej refleksji nad przyszłością. Zachęcamy wszystkich do wsparcia tej inicjatywy poprzez zapoznanie się z treścią uchwały oraz wyrażenie chęci podpisania listy poparcia, która wraz z uchwałą została już opublikowana  14 lipca, w dniu urodzin Jerzego Żuławskiego.

 

Dowiedz się więcej!