W dniach 13-15 września, w zabytkowym Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie, odbędzie się IV Kongres Futurologiczny, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tegoroczna edycja kongresu, dedykowana 150. rocznicy urodzin Jerzego Żuławskiego, prekursora współczesnej polskiej fantastyki naukowej, stanie się przestrzenią do interdyscyplinarnego dialogu, integrując artystów, naukowców i twórców literackich.
Kongres Futurologiczny, jak co roku, zgromadzi wybitnych przedstawicieli świata literatury, nauki i technologii. Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością będzie reprezentował Bartosz Frąckowiak, który wystąpi również w roli prelegenta, wnosząc do debaty unikalną perspektywę na przyszłość nauki i społeczeństwa.
Program kongresu obejmuje szereg paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz wykładów. Wśród gości znajdą się m.in. przedstawiciele instytucji związanych z sektorem kosmicznym, takich jak Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN, czy Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Eksperci poruszą kluczowe zagadnienia dotyczące astronautyki, sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju.
W trakcie kongresu nie zabraknie także akcentów literackich. Rafał Kosik zabierze głos w debacie o roli science fiction w kanonie lektur szkolnych, a Wojciech Gunia opowie o horrorze w przestrzeni kosmicznej. Szczególnym punktem programu będzie udział Agnieszki Żuławskiej-Umedy, która podzieli się refleksjami na temat twórczości największych polskich autorów fantastyki naukowej.
Kongres będzie również okazją do podziwiania nowoczesnych technologii – pierwszego dnia wydarzenia na dziedzińcu Pałacu Potockich będzie można zobaczyć suborbitalną rakietę z napędem hybrydowym „Turbulencja” oraz łaziki planetarne „Kalman” i „Legendary”, prezentowane we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Rzeszowską.
Wstęp na IV Kongres Futurologiczny jest darmowy, a wydarzenie adresowane jest do pełnoletnich słuchaczy. Więcej informacji na temat programu i rejestracji znaleźć można na stronie. Do zobaczenia w Krakowie!