Przyszłości nie da się przewidzieć, ale można ją kształtować. Uczestnicy organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik festiwalu Przemiany mogą się przekonać, że moc tworzenia przyszłości ma każdy z nas.
Projektowanie antropocenu
Atrakcją tegorocznego wydania festiwalu jest zaplanowana na 6 września debata oksfordzka, podczas której dwie drużyny staną do konfrontacji wokół pytania: „czy Ziemia jest coraz lepszym miejscem do życia?”.
W debacie, w drużynie popierającej twierdzącą odpowiedź na powyższe pytanie, weźmie udział przedstawiciel naszego stowarzyszenia, Kacper Nosarzewski. W tym samym obozie znajdują się również: prof. Bogusław Pawłowski (biolog, antropolog) oraz Jowita Michalska (ekspertka w dziedzinie nowych technologii). Przeciw tezie opowiadać się będą: Wojciech Orliński (publicysta Gazety Wyborczej), Adam Wajrak (publicysta i aktywista-ekolog) oraz dr Aleksandra Kardaś (fizyk atmosfery).
Nasz punkt widzenia: odpowiedź na tak
Świat staje się bogatszy, zdrowszy, lepiej wykształcony, pokojowy i lepiej skomunikowany, ludzie żyją dłużej, a jednak połowa globu jest wciąż potencjalnie chwiejna. Ceny żywności podnoszą się, opadają poziomy wód słodkich, korupcja i zorganizowana przestępczość rosną, podobnie jak zagrożenia środowiska, istotne z punktu widzenia utrzymania się ludzkości przy życiu, wzrastają także zadłużenie i niepewność gospodarcza; postępują zmiany klimatyczne, a przepaść między bogactwem a biedą rozszerza się niebezpiecznie.
Nie ma wątpliwości, że świat może być daleko lepszy, niż jest, jeśli podejmiemy właściwe decyzje. Kiedy zauważy się, ile zapadło złych decyzji, a także ilu dobrych nie podjęto – codziennie, rok po roku i na całym świecie – trudno uwierzyć, że wciąż robimy takie postępy. Skoro tak, to jeżeli poprawimy nasze procesy decyzyjne pojedynczych osób, grup, narodów i instytucji, cały świat poprawi się niespodziewanie w stosunku do stanu obecnego. Odpowiedź na pytanie, które w ramach Festiwalu Przemiany stawiają organizatorzy debaty oksfordzkiej nie jest łatwa, ale po dogłębnej analizie musi być jednak twierdząca. The Millennium Project, w którego działania jesteśmy zaangażowani, co roku publikuje raport State of the Future zajmuje się śledzeniem składników skomplikowanego rachunku naszej przyszłości już od kilkunastu lat. Z krzepiącymi wynikami można zapoznać się na jego stronie.
Festiwal Przemiany i jego futurystyczna myśl przewodnia
Na portalu festiwalu czytamy: „Projektujemy świat pod swoje potrzeby. Rozwój nauki i technologii uczynił z nas jedną z głównych sił kształtujących oblicze Ziemi. Jesteśmy niszczycielami i twórcami zarazem. Jednak świadomość ogromnej odpowiedzialności, która się z tym wiąże, dopiero do nas dociera.
Dążąc do ujarzmienia natury, uruchomiliśmy niebezpieczne mechanizmy. Postęp, który pozwolił nam podporządkować sobie świat, doprowadził także do zmian klimatycznych, do zaniku bioróżnorodności, zaśmiecenia oceanów i nadmiernego użycia wody pitnej. Nasz wpływ na funkcjonowanie planety jest ogromny. Stąd pomysł na przyjęcie nowej epoki geologicznej – antropocenu, której nazwa ma podkreślać rolę działalności człowieka„. Takie wydarzenia, podejmujące pytania o przyszłość i jej dzisiejsze implikacje są z punktu widzenia naszego stowarzyszenia bardzo cenne – oby było ich jak najwięcej.
Gdzie i kiedy?
Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się 6 września, w godz. 16.00-18.00 w Audytorium Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny. Zachęcamy też do udziału w innych wydarzeniach, które składają się na Festiwal Przemiany 2015.