Jeśli uważasz, że do podejmowania ważnych decyzji warto przygotować się w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę, to klasyczny raport o przyszłości The Millennium Project pt. State of the Future 2015-2016 wpisz na listę lektur obowiązkowych. Dziś publikujemy polskie tłumaczenie tej kanonicznej publikacji w dziedzinie studiów nad przyszłością.
Raport o przyszłości State of the Future ukazuje się regularnie już od 18 lat, a w roku dwudziestolecia The Millennium Project, światowego think-tanku foresightowego, z którym współpracuje nasze stowarzyszenie liczy ponad dwieście osiemdziesiąt stron, wypełnionych prognozami, analizami oraz rekomendacjami strategicznym. Dotyczą one nie tylko 15 Globalnych Wyzwań, lecz także szeregu nowych trendów i rodzących się zjawisk, które będą miały wpływ na przyszłość w wymiarze lokalnym i globalnym.
Bezcenne wglądy w przyszłość Organizacji Narodów Zjednoczonych, ich Państw Członkowskich oraz społeczeństwa obywatelskiego
Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ
Zachęcamy do pobrania tzw. streszczenia menedżerskiego tegorocznego State of the Future. Tłumaczenie na język polski, które wprowadza czytelnika w ten kilkusetstronicowy raport o przyszłości przygotował zespół polskiego oddziału The Millennium Project.
Raport o przyszłości pracy
Tegoroczne wydanie raportu State of the Future zawiera też wstępną analizę badania delfickiego w czasie rzeczywistym pt. Future Work/Technology 2050. Odpowiada na pytania takie, jak:
- Co powinniśmy zacząć robić teraz ,aby zapobiec długoterminowemu bezrobociu strukturalnemu spowodowanemu nowymi technologiami?
- Odpowiedzi na jakie pytania przybliżą nas do rozwiązania zagadki, czy sztuczna inteligencja i inne technologie przyszłości utworzą więcej miejsc pracy niż usuną?
- Jeśli masowe bezrobocie nie może być powstrzymane, jakie polityczno-ekonomiczne zmiany należy zacząć wprowadzać?
Sztuczna inteligencja, która może autonomicznie i nieustannie przepisywać swój własny kod bazując na odpowiedziach od globalnej sieci czujników, zwiększy inteligencję swoją i innych, chwila za chwilą, na całym świecie. Kiedy to zacznie się dziać, tempo rozwoju sztucznej inteligencji będzie znacznie szybsze i wyprodukuje więcej zmian niż prawo Moore’a. Syntetyczna biologia pozwoli nam (lub przyszłym formom sztucznej inteligencji) przepisać kod genetyczny, tak jak piszemy kody oprogramowania, i stworzyć nowe formy życia, np. mikroby żywiące się blaszkami amyloidowymi z mózgu, lub rośliny produkujące wodór zamiast tlenu i dwutlenku węgla. Organy istot żywych i domy będą drukowane w 3D.
Atomowo precyzyjna produkcja może okazać się znacznie bardziej efektywna niż obecna produkcja przy użyciu robotów. Do 2050 roku wszyscy ludzie będą mieli dostęp do Internetu, ale będzie to znacznie bardziej inteligentna sieć semantyczna niż dotychczas. Ludzki mózg i projekty sztucznej inteligencji powinny ulepszyć kognitywistykę do momentu, w którym każdy będzie mógł zostać geniuszem.
Źródło inspiracji strategicznej
Co jeszcze zawiera raport o przyszłości State of the Future? Poza zbiorem danych nt. rozwoju globalnych wyzwań znaleźć w nim można streszczenia prowadzonych w ostatnich dwóch latach badań think-tanku The Millennium Project oraz obliczenia klasycznego indeksu State of the Future Index. Warto dodać, że nasze stowarzyszenie ponad rok temu przeprowadziło projekt kalkulacji tego wskaźnika dla Polski oraz państw Grupy Wyszehradzkiej. Na świecie rozwijają się nowe, błyskotliwe podejścia, oparte na innowacjach w społeczno-politycznych oraz przełomach naukowych i technologicznych, a także nowe szkoły przywództwa.
Weźmy jako przykład interakcje pomiędzy przyszłą sztuczną inteligencją, niezliczonymi formami życia biologii syntetycznej, rozpowszechnianymi strukturami nanomolekularnymi oraz robotyką. Mogą one stworzyć przyszłość niewiele różniącą się od dzisiejszego science-fiction. Warto mieć pod ręką raport o przyszłości, który w jednym miejscu zbiera znaczną porcję wiedzy na temat wszystkich tych zjawisk.