Jak fikcja wpływa na naukę, a nauka na fikcję? Czy mamy szansę zetknąć się z przedstawicielami obcych cywilizacji, a jeśli tak, to czy ci obcy będą bytami biologicznymi, a może robotami? Jaki wpływ na nasze człowieczeństwo ma gwałtownie rozwijająca się technologia i czy człowiek połączony z komputerem będzie bardziej ludzki, czy cybernetyczny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą na zbliżającym się II Kongresie Futurologicznym najlepsi polscy specjaliści z zakresu science oraz fiction.

W dniach 10-11 września Polska Fundacja Fantastyki Naukowej we współpracy z Wydawnictwem IX oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, organizuje drugą edycję ogólnopolskiej konferencji kulturalno-naukowej pod nazwą „Kongres Futurologiczny 2022”.

Konferencja stanowić będzie coroczną kontynuację wydarzenia zainaugurowanego w 2021 roku jako część obchodów stulecia urodzin Stanisława Lema. Wpisując się w zakres promowania twórczości oraz myśli humanistycznej krakowskiego pisarza, podobnie jak było w roku ubiegłym, przyjmie formułę interdyscyplinarnego, eksperckiego forum wymiany inspiracji i poglądów pomiędzy twórcami kultury popularnej, reprezentacją środowisk naukowych, a także przedstawicielami branży technologicznej.

Poprzez zróżnicowany program paneli dyskusyjnych oraz wykładów promować będziemy twórczość współczesnych polskich pisarzy science fiction, szeroko czerpiąc z dziedzictwa literackiego Stanisława Lema i kultywując pamięć o jego dziełach. Postaramy się również przybliżyć polskie osiągnięcia naukowo-techniczne oraz podjąć dyskurs nad kierunkami rozwoju naszej cywilizacji w kontekście studiów nad przyszłością i analiz futurologicznych.

Miejscem konferencji będą, podobnie jak w roku ubiegłym, zabytkowe wnętrza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko czołowi polscy pisarze fantastyki naukowej i kulturoznawcy, ale również przedsiębiorcy technologiczni, dziennikarze naukowi oraz specjaliści Polskiej Agencji Kosmiczne i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Spotkacie się między innymi z Rafałem Kosikiem, podejmującym temat roli pisarstwa science fiction w kulturze popularnej. Wysłuchacie dyskusji o poszukiwaniu życia pozaziemskiego, którą wraz z dr Agatą Kołodziejczyk podejmą ks. dr hab. Adam Świeżyński i dr inż. Tomasz Zawistowski, twórca pierwszego polskiego satelity naukowego „Lem”. Dowiecie się od Jacka Wyszyńskiego, prezesa Pyramid Games, jak wiele zagadnień z zakresu astronautyki można zawrzeć w grach wideo. Na pytanie, czy technologia może zapewnić nam szczęście, spróbuje odpowiedzieć dr Paweł Fortuna.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów science fiction oraz osób zainteresowanych rozwojem naukowo-technicznym. Konferencja ma charakter niekomercyjny, z wolnym wstępem dla każdego. Całość spotkań zostanie utrwalona w formie audiowizualnej i umieszczona w Internecie, aby ci, którzy nie będą mogli bezpośrednio w niej uczestniczyć, mieli możliwość późniejszego wysłuchania dyskusji oraz wykładów.

Kongres Futurologiczny 2022 to jedyne takie wydarzenie, które na eksperckim forum po raz kolejny połączy świat kultury, nauki i techniki.

Zapoznaj się z naszymi publikacjami i wywiadami wideo z poprzedniej edycji Kongresu:

WYWIADY Z KONGRESU FUTUROLOGICZNEGO 2021

KONGRES FUTUROLOGICZNY W KRAKOWIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Strona internetowa konferencji
Link do wydarzenia

Organizatorzy: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej, Wydawnictwo IX oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne

Patroni Medialni: miesięcznik „Delta”, miesięcznik „Młody Technik”, miesięcznik „Nowa Fantastyka”

Patroni Honorowi: Centrum GovTech, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN

Sponsor i Mecenas: Pyramid Games