Szukasz książki o przyszłości na prezent? Interesujesz się futurologią czy chcesz nią zainteresować bliską osobę? Niezależnie, czy szukasz konkretnych porad dotyczących edukacji dla przyszłości, czy też inspiracji do działania na rzecz lepszego świata, mamy dla ciebie pewne propozycje. Poznaj 5 książek o przyszłości, które będą dobrym prezentem bożonarodzeniowym.
JOHN GRAY, „SIEDEM TYPÓW ATEIZMU”
Dla kogo: miłośnicy krytycznego myślenia
Zapowiedzi, że wiek XXI będzie wiekem duchowości spełniają się i nie spełniają. Bo jak zmierzyć duchowe zaangażowanie ludzkości – badania społeczne koncentrują się na ich religijności, a te nie zawsze idą w parze. Pytanie jest aktualne zwłaszcza w dobie kryzysu instytucjonalnych kościołów targanych skandalami i jednoczesnego występowania procesów sekularyzacyjnych oraz desekularyzacyjnych w sferze publicznej.
A więc konflikt: zwolennicy religii kontra ateiści! Czy na ten rytualny spór można spojrzeć inaczej? Wybitny brytyjski filozof polityki, John Gray, przekonuje, że tak. „Siedem typów ateizmu” to brawurowa podróż intelektualna po europejskiej tradycji ateistycznej. Gray domaga się ateizmu ambitnego, na miarę XXI wieku. Znakomity esej pozwala ujrzeć w nowym świetle polskie spory o miejsce religii w państwie. I pokazuje, że ateizm to nie nihilizm.
„Współczesny ateizm jest ucieczką od świata pozbawionego Boga. Żeby jakoś uciec od tej wizji, ateiści wiarę w boską opatrzność wymienili na wiarę w postęp. Ateizm jednak nie zawsze tak właśnie wygląda. Choć wielu szuka namiastki bóstwa, żeby zapełnić pustkę po Bogu, który odszedł, inni całkiem porzucają monoteistyczne myślenie i w ten sposób osiągają poczucie wolności i spełnienia. Nie szukają kosmicznej głębi; zadowala ich zwykły świat.”
Autorem książki jest John Gray, filozof polityki, wykładowca m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, emerytowany profesor myśli europejskiej w London School of Economics and Political Science. Autor kilkunastu książek. Po polsku ukazały się m.in.: „Liberalizm”, „Po liberalizmie. Eseje wybrane”, „Al-Kaida i korzenie nowoczesności”, „Dwie twarze liberalizmu”, „Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii”.
Kultura Liberalna, 2020 r. dostępna również jako ebook w formacie epub i mobi.
MARK O’CONNEL, „BYĆ MASZYNĄ”
Dla kogo: transhumaniści, miłośnicy cyberpunku, kulturoznawcy
W Być maszyną historie i portrety konkretnych osób stają się punktem wyjścia do głębszych rozważań nad odwiecznymi lękami i dążeniami gatunku ludzkiego. transhumanizm jest tu przyczynkiem do refleksji nad wielkimi pytaniami, które od wieków dręczą ludzkość. pytaniami o istotę człowieczeństwa, o sens życia, o rolę religii oraz o granice nauki.
Wyobraź sobie, że myślisz o potrawie, a twój robot kuchenny odbiera fale mózgu i ją przygotowuje. Następnie nastrajasz swój smak na maksimum. Poranny posiłek staje się przeżyciem niemal mistycznym…
Wyobraź sobie, że twoje ciało nie istnieje. Nie musi, bo Twoja świadomość została przekopiowana do komputera. Możesz teraz być, kim tylko chcesz. Wyobraź sobie, że możesz ulepszyć swoje potomstwo, wybierając mu same najlepsze geny. Któż z nas nie marzył o przezwyciężeniu ograniczeń ludzkiego ciała? Nauka i technologia obiecują poszerzenie naszych zdolności, inteligencji i długości życia, w nadziei, że uda nam się przeobrazić w coś lepszego od nas samych. Marzenie to zapoczątkowało transhumanizm. Ruch, który cieszy się wsparciem miliarderów z Doliny Krzemowej i niektórych spośród największych firm świata.
W Być maszyną reporter Mark O’Connell zgłębia niesamowity świat ludzi, którzy wierzą, że można myśleć o ciele jako o sprzęcie. Odwiedza wiodący ośrodek krioniczny, by przekonać się, w jaki sposób niektórzy postanowili zapobiec śmierci. Odkrywa niezależny kolektyw biohakerów, którzy wszczepiają sobie pod skórę rozmaite gadżety w celu wzmocnienia swoich zmysłów. Spotyka zespół niezłomnych naukowców trudzących się nad uchronieniem ludzkości przed sztuczną superinteligencją. Dokąd prowadzi nas obsesja na punkcie technologii? Jaki będzie wpływ rozwoju SI na przyszłość naszych miejsc prac, życia rodzinnego i na nasze człowieczeństwo? Czy technologie, które tworzymy, przyczynią się do naszej zguby?
W swojej książce O’Connell stworzył głęboki, poruszający, i często śmieszny do łez, przekrojowy portret wpływowego ruchu transhumanistów. Zgłębiając, co to znaczy być maszyną, autor oferuje zaskakującą medytację nad tym, co to znaczy być człowiekiem.
Na PTSP.pl książkę zrecenzowała niedawno Zofia Bednarczyk.
BARTOSZ SOBOTKA „KOMPETENCJE JUTRA”
Dla kogo: rodzice, wychowawcy i zbuntowane dzieci, które chcą wiedzieć, przeciwko czemu się buntować
Kompetencje przyszłości to w pewnym sensie samograj. Nikt nie uczy się, by naprawić błędy przeszłości, ponieważ przeszłości zmienić się nie da. Wiedza i umiejętności, których nabywamy oraz postawy, które kształtujemy, mają wektor ukierunkowany na przyszłość. Ta prosta refleksja sprawia, że o kompetencjach przyszłości mówi się i pisze bardzo wiele. Zachęcamy m.in. do zapoznania się z raportem 4CF na temat kompetencji przyszłości, poznania wypowiedzi na ten temat naszego eksperta Kacpra Nosarzewskiego, ale teraz, z okazji Bożego Narodzenia, także do lektury książki Bartosza Sobotki „Kompetencje jutra”.
Książka adresowana jest do wszystkich, którzy są obserwatorami zachodzących zmian w naszej rzeczywistości oraz zastanawiają się nad ich kompetencjami w kontekście edukacji, oraz rynku pracy. W szczególności poleca się lekturę rodzicom, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądało życie ich dzieci… jutro.
Książka Bartosza Sobótki skłania czytelnika do zastanowienia się nad kilkoma ważnymi sprawami: o posiadane przez nas umiejętności, o kompetencje, które są potrzebne na rynku pracy, o miejsce, gdzie je zdobywamy, o to czy się dewaluują, a jeśli tak, to jak szybko. Stawia też nowe pytania: czy odczuwamy potrzebę nabywania kompetencji, czy może nie jest to potrzeba, ale wymóg rzeczywistości?
I wreszcie – jakie kompetencje mają nasze dzieci, jakie powinny mieć i w jaki sposób je zdobywać. W szczególności ostatnie pytania powodują, że poruszane w książce zagadnienia mają kluczowe znaczenie dla każdego rodzica.
Chyba każdy z nas dostrzega, że raz nabyte kompetencje nie wystarczają na całe życie. Przychodzi taki moment, że czegoś nam brakuje, czegoś nie jesteśmy w stanie pojąć. Kompetencje są wpisane w pewien dynamizm, zmianę. Gdy więc poświęcimy trochę czasu rozważaniom na ten temat, być może znajdziemy odpowiedzi. Wszak kto pyta, nie błądzi.
Wydawca: OSM POWER, 2019 r, książka dostępna również jako ebook w formacie mobi i epub.
EWA BIŃCZYK „EPOKA CZŁOWIEKA”
Dla kogo: ekolodzy, socjolodzy, a do pewnego stopni geolodzy
Człowiek działa na Ziemi krócej, niż trwa typowa epoka geologiczna, ale poczynił na niej zmiany porównywalne z niektórymi z takich okresów. Dlatego naszą epokę coraz częściej nazywa się antropocenem. Jaką treść – opisową i krytyczną – mieści w sobie to pojęcie i jaką przyszłość nam zwiastuje?
Debata na temat antropocenu ze względu na swoją wielowymiarowość i wyjątkowy potencjał filozoficzny ma szanse stać się jedną z najważniejszych dyskusji XXI stulecia. W dyskusji tej biorą udział geologowie, przedstawiciele i przedstawicielki nauki o systemie Ziemi (Earth system science), klimatolodzy, historyczki środowiska, geografowie społeczni, antropolożki, filozofowie oraz socjolożki. Możliwe, że mamy do czynienia z interdyscyplinarnym „zwrotem w stronę antropocenu”.
Antropocen określany jest mianem epoki wyparcia, krótkowzroczności i nieodwracalnych strat. Pojęcia konstytuujące jego unikatowy słownik to: nieodwracalna strata, punkt krytyczny, granice planetarne, postnaturalizm, Gaja, utrata natury, podział klimatyczny, klasy antropocenu, adaptacyjny apartheid, długi klimatyczne, niepowetowana strata, geohistoria, kapitałocen, ciągła apokalipsa, środowiskowe prawa człowieka.
W Epoce człowieka Ewa Bińczyk poddała analizie retorykę kampanii dezinformacyjnych dotyczących zmiany klimatycznej, a także argumenty zwolenników geoinżynierii – rozpraszania siarki w stratosferze jako „wyjścia awaryjnego” i „mniejszego zła”, niż sama katastrofa klimatyczna.
Tytułowy „marazm” (gr. marasmós) oznacza gaśnięcie i uwiąd. W naukach medycznych odnosi się do takiej kondycji organizmu, która poważnie zagraża sprawności myślenia i działania, wiodąc do apatii. W książce pokazano, że w odniesieniu do planetarnego kryzysu środowiskowego i bezpieczeństwa klimatycznego znaleźliśmy się dziś w stanie tego rodzaju otępienia. Próby implementacji niskoemisyjnej polityki energetycznej, nawet mimo paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, oceniane są jako nieskuteczne. Antropocen określany jest mianem epoki wyparcia, krótkowzroczności i nieodwracalnych strat. Czy mamy szanse wyrwać się z marazmu?
K. JANOWSKA, G. JANKOWICZ, M. SOWIŃSKI „ROZMOWY O PRZYSZŁOŚCI”
Dla kogo: psychofani publicznych intelektualistów, miłośnicy rozmów w mediach
Cykl „Rozmów o przyszłości” na platformie vod.pl składa się ze spotkań z polskimi i światowymi pisarzami oraz intelektualistami. Jedno z pytań, które od wieków intryguje i inspiruje ludzkość, to pytanie o przyszłość? Jaki kształt przybierze? Co nam przyniesie? W jaki sposób zmieni nasze życie? Teraz zapis tych rozmów, dostępnych nadal online, wzbogacony o dodatkowe treści można zakupić w postaci książkowej.
Autorzy przepytują Olgę Tokarczuk, Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie nieprzewidziana katastrofa?
W książce oprócz rozmów znajdują się opisy najważniejszych idei i myśli futurologicznych. Autorzy przywołują też poglądy i twórczość Lema, Harariego, Fukuyamę, Kapuścińskiego czy Houellebecqa by zweryfikować stare prognozy i zbadać nowe koncepcje wizjonerów. Czy rzeczywistość zmierza w tę samą stronę, w którą chciałby iść człowiek? Fascynuje nas sztuczna inteligencja. Niepokoi coraz większe rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństw świata. Napawają nadzieją obietnice medycyny.
Książki pod choinkę 2020 poleca Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością. Dla PTSP książki pod choinkę wybrał Kacper Nosarzewski.