„Fantastyka i Science Fiction – temat zainteresowań naukowych”

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa (online)

Fantastyka, science fiction i literatura fantasy przeżywają swój rozkwit nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Takie cykle fantasy, jak „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Świat Dysku”  T. Pratchetta czy „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa z pewnością są znane wielu czytelnikom literatury. Dużą popularnością cieszy się również twórczość Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka czy Jarosława Grzędowicza. Badacze z różnych dyscyplin zajmują się analizą i interpretacją utworów fantasy. Na gruncie literaturoznawczym pojawiają się prace dotyczące historii fantasy, motywów literackich, technik narracyjnych czy popularności czytelniczej. 

Nieodłącznym elementem fantastyki jest również aspekt kulturowy. Filmy, seriale, komiksy czy gry komputerowe, tworzone m.in. na podstawie literatury fantasy, mają za zadanie przenieść człowieka do innej czasoprzestrzeni. Powyższe formy kultury popularnej pozwalają na badania dotyczące świata przedstawionego, kreacji i funkcjonowania bohatera/bohaterów, narracyjności czy estetyki. Fantastyka jest również tematem sztuki. Pojawia się m.in. malarstwie (np. twórczość H. Boscha czy J.H. Fuseli). Świat magiczny, pełen niezwykłych postaci i legend – to tylko niektóre cechy fantastyki. 

Celem Wydarzenia jest wymiana wiedzy i doświadczeń między uczestnikami, a także prezentacja wyników badań uzyskanych w ramach realizacji projektów, prac dyplomowych czy doktorskich. Zapraszamy do udziału w Konferencji studentów, doktorantów, pracowników naukowych kierunków literaturoznawczych i kulturoznawczych oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką fantasy. Podczas spotkania poruszymy zagadnienia dotyczące fantastyki w literaturze, kulturze i sztuce.”

Gośćmi Honorowymi Konferencji będą:

dr hab. Lech Keller-Krawczyk, z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu z wystąpieniem: „Stanisław Lem a cenzura w Polsce i zagranicą”, oraz dr hab. Ewelina Kamińska-Ossowska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego z Instytutu Literatury i Nowych Mediów z wystąpieniem: „Odsłony fantastyki w literaturze i kulturze”.

III tura rejestracji uczestnictwa w Konferencji trwa do 24 lutego 2022 roku. Zgłoszenia wystąpień trwają do 25 lutego 2022 roku. Liczymy na Państwa aktywny udział w wydarzeniu, a także wspólną wymianę doświadczeń i refleksji. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie internetowej Fundacji Tygiel.