Szukasz książki o przyszłości pod choinkę? Intryguje cię przyszłość, a może chcesz nią zainteresować bliską osobę? Niezależnie, czy szukasz filozoficznej lektury na czas adwentu, czy też inspiracji do konkretnych działań na rzecz lepszego świata, mamy dla ciebie pewne propozycje. Poznaj 5 polecanych książek o przyszłości, w tym jedną powieść science-fiction w świecie Cyberpunka 2077, które będą dobrym prezentem bożonarodzeniowym.

Tim Marshall, Przyszłość geografii. Jak polityka w kosmosie zmieni nasz świat

Dla kogo: dla fanów geostrategii i podbojów palcem po mapie

Satelity szpiegowskie krążące wokół Księżyca. Kosmiczne złoża metali warte więcej niż PKB większości krajów. Ludzie lądujący na Marsie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. To nie science fiction. To astropolityka. Ludzie eksplorują kosmos, a odwieczna rywalizacja i walka o władzę trwa niezmiennie. Wkrótce przestrzeń kosmiczna będzie miała taki sam wpływ na naszą historię jak góry, rzeki i morza na naszej planecie. To nie przypadek, że prym w tym wyścigu wiodą USA, Rosja i Chiny. Następne pięćdziesiąt lat zmieni oblicze globalnej polityki. 

W swojej nowej książce autor bestsellerów o geopolityce Tim Marshall opowiada o tym, jak będą wyglądać kolejne etapy wyścigu kosmicznego, jaką rolę odegrają w nim największe mocarstwa oraz jak eksploracja kosmosu wpłynie na rozwój technologii, realia ekonomiczne i prowadzenie wojen. A przede wszystkim ukazuje, jakie szanse i niebezpieczeństwa kryje przestrzeń kosmiczna dla przyszłości ludzkości. Jego zdolność do wskazywania, jak geografia i klimat kształtują decyzje polityczne i relacje międzynarodowe to klasyka niemal w dniu wydania. Choć geostrategia nie jest prawdą objawioną, to warto sięgnąć po jej najnowsze święte księgi.

Wydawnictwo Zysk i Ska, 2023, 344 s., dostępna również jako epub i mobi. 

Greta Thunberg (red.), Książka o klimacie

Dla kogo: dla zbieraczy argumentów, zwłaszcza przed rozmową przy świątecznym stole

Geofizycy, matematycy, oceanografowie, meteorolodzy, inżynierowie, ekonomiści, psychologowie i filozofowie z całego świata próbują dogłębnie zrozumieć kryzys, z którym mamy do czynienia. We współpracy z ponad setką ekspertów Greta Thunberg stworzyła „Książkę o klimacie”, aby przybliżyć niezbędną wiedzę czytelniczkom i czytelnikom. Greta dzieli się historiami o tym, jak sama gromadziła informacje, nabywała doświadczenia w aktywizmie, odkrywała funkcjonowanie tzw. greenwashingu. Wylicza, od jak dawna jesteśmy trzymani w nieświadomości zagrożenia. To jeden z naszych największych problemów, ale równocześnie źródło nadziei. Gdy otworzymy oczy i dostrzeżemy pełen obraz, będziemy mogli działać. Skoro już sam strajk uczniów mógł wywołać globalny protest, do czego moglibyśmy doprowadzić wspólnie, gdybyśmy tylko spróbowali?

„Książka o klimacie” dowodzi, że wszyscy ponosimy odpowiedzialność za to, by przetrwać w decydującym momencie w dziejach ludzkości. Razem możemy dokonać pozornie niemożliwego. Ale musimy zrobić to teraz. Jasny i przystępny język, w połączeniu z pasją i autentycznością, sprawia, że książka ta jest dobra dla szerokiej publiczności, inspiruje do działania i głębszej refleksji nad stanem naszej planety.

Wydawnictwo Agora, 2022, 592 s., dostępna również jako epub i mobi. 

Marcin Piątkowski, Złoty wiek. Jak Polska została europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość

Dla kogo: dla futurosarmatów i makroekonomicznych wyścigowców

Dlaczego jedne potrafią wydobyć się z gospodarczego zacofania, a inne tkwią w biedzie? Piątkowski udziela odpowiedzi na te pytania na przykładzie Polski i jej bezprecedensowego sukcesu gospodarczego po 1989 roku, kiedy osiągnęliśmy najszybsze tempo wzrostu w Europie i jedno z najszybszych na świecie. Dzięki temu w ciągu życia zaledwie jednego pokolenia Polska dołączyła do wąskiej grupy krajów o wysokim poziomie dochodów i wkroczyła w swój gospodarczy złoty wiek. Autor analizuje przyczyny wcześniejszego wielowiekowego zacofania państwa i podkreśla kluczową rolę inkluzywnych instytucji, kultury, idei i indywidualności jako źródeł polskiego sukcesu. Ponadto wskazuje na zagrożenia dla dalszego rozwoju i proponuje nowy model wzrostu, który pozwoliłby Polsce po raz pierwszy w historii dogonić Zachód.

Czy to powinno być naszym celem? To osobne pytanie. Choć Piątkowski umiejętnie demistyfikuje skomplikowane kwestie ekonomiczne, sprawiając, że książka jest dostępna zarówno dla ekspertów, jak i laików, a efekt jest przekonujący.

Wydawnictwo Prześwity, 2023, 472 s., dostępna również jako epub i mobi  

Merlin Sheldrake, Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość

Dla kogo: dla miłośników uszek z grzybami

Grzyby nie są roślinami ani zwierzętami, ale występują dosłownie wszędzie, także w powietrzu i w naszych ciałach. Mogą być mikroskopijne, ale należą również do największych poznanych organizmów. Dzięki nim na lądzie powstało życie. Mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. Tak naprawdę praktycznie całe życie w ten czy inny sposób zależy od grzybów.

Dzięki swoim właściwościom psychodelicznym niektóre grzyby mogą łagodzić objawy wielu zaburzeń psychicznych. Ich zdolność rozkładania plastiku, materiałów wybuchowych, pestycydów i ropy naftowej jest już wykorzystywana w przełomowych technologiach, a odkrycie, że łączą rośliny w podziemne sieci, diametralnie zmienia sposób, w jaki postrzegamy ekosystemy. Mimo to ponad dziewięćdziesiąt procent gatunków grzybów pozostaje wciąż nieodkrytych.

Strzępki życia to otwierająca umysł podróż do spektakularnego i tajemniczego świata, która dowodzi, że grzyby stanowią klucz do zrozumienia zarówno funkcjonowania naszej planety, jak i samego życia. Wnikliwe analizy i pasjonujące opowieści czynią tę książkę nie tylko edukacyjną, ale i inspirującą, zachęcając do głębszego zrozumienia i docenienia roli grzybów w naszym świecie.

Wydawnictwo Insignis, 2023, 416 s., dostępna również jako epub i mobi 

Rafał Kosik, Cyberpunk 2077: Bez przypadku

Dla kogo: dla cyberpunkowej młodzieży

Szóstka nieudaczników, na pozór zwykłych ludzi, zostaje zaszantażowana i zmuszona do przeprowadzenia napadu niemożliwego. Nie znają się nawzajem, nie wiedzą, co mają ukraść. Powoli odkrywamy, kim tak naprawdę są: były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. W mroku złych dzielnic i w jasnych światłach luksusowych wieżowców Night City stają oni przeciwko brutalnym przestępcom o ciałach zmodyfikowanych wszczepami, bezwzględnym korporacjom i skorumpowanej policji.

Bez przypadku to turnpager, pełen zwrotów akcji thriller SF. Rafał Kosik miesza cyberpunk z romansem i sensacją i zabiera nas do przyszłości, w której zacierają się granice pomiędzy człowiekiem a technologią. Porusza najgorętsze dziś tematy: niebezpieczeństw ze strony sztucznej inteligencji, ucieczki od rzeczywistości w światy wirtualne, eksploracji granic ludzkiego poznania. Rafał Kosik pokazuje, że w świecie zdominowanym przez technologie, zagrożonym wojną i katastrofą ekologiczną, w ludziach wciąż drzemie wielka potrzeba bliskości i miłości. Książka wyróżnia się bogatym opisem środowiska gry, co sprawia, że jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Cyberpunk 2077, ale także dla miłośników science fiction i kultury gier wideo

Wydawnictwo Powergraph, 2023, 460 s., dostępna również jako epub i mobi 

[wykorzystano materiały prasowe wydawców]