ŚWIATOWY DZIEŃ PRZYSZŁOŚCI 2023

JUŻ 1 MARCA PRZYŁĄCZ SIĘ DO 24-GODZINNEJ ROZMOWY W GRONIE LUDZI Z CAŁEGO ŚWIATA, ABY ŚWIĘTOWAĆ WORLD FUTURE DAY – ŚWIATOWY DZIEŃ PRZYSZŁOŚCI. ZACZYNAMY 1 MARCA OD NOWEJ ZELANDII, O GODZINIE 12:00 CZASU LOKALNEGO. KOŃCZYMY O 12:00 NA HAWAJACH. JEST TO OTWARTA ROZMOWA O TYM, JAK BUDOWAĆ LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ. MOŻESZ PRZYŁĄCZYĆ SIĘ O DOWOLNEJ PORZE, ABY POZNAĆ EKSPERTÓW OD PRZYSZŁOŚCI I WSPÓLNIE DEBATOWAĆ O NASZEJ PRZYSZŁOŚCI.

 

1 marca każdego roku, ludzie rozmawiają o możliwych światach jutra. To już po raz dziesiąty światowi liderzy myśli podzielą się swoimi poglądami na temat przyszłości ludzkości.  Nie po to, by przekonać się wzajemnie do swoich wizji, ale po to, by dzielić się wiedzą, wynikami badań nad przyszłością, rozwijać współpracę i nawiązywać nowe przyjaźnie. W zeszłym roku poruszaliśmy takie tematy jak zarządzanie sztuczną inteligencją, przyszłość pracy, budowa wind kosmicznych do miast orbitalnych. Rozmawialiśmy o walce z katastrofą klimatyczną, zapewnieniu dostępu do wody czy energii. Debatowaliśmy o rozwoju przyszłych form demokracji, przeciwdziałaniu wojnie informacyjnej, włączaniu etyki globalnej do procesu decyzyjnego, egzekwowaniu standardów bezpieczeństwa w biologii syntetycznej. Jak myślicie, co będzie przedmiotem dyskusji w tym roku?

Wydarzenia organizowane w Dniu Przyszłości pozwalają na poszerzenie horyzontów, podzielenie się wizjami przyszłości z osobami z różnych krajów, dziedzin i kultur. Jest to szansa aby wyjść poza własną percepcję świata i dostrzec różne perspektywy przyszłości, a także  przyszłe trendy, które być może pomijało się do tej pory. Każdy może zająć miejsce przy tym globalnym stole i dołączyć do dyskusji na żywo. W którejkolwiek strefie czasowej mieszkasz, drzwi są otwarte, rozmówcy dołączają i wychodzą, kiedy chcą. Jeśli nie możesz zalogować o 12:00 w południe, dołącz do nas przed lub po tej porze. Aby wziąć udział w dyskusji prowadzonej przez Kacpra Nosarzewskiego, eksperta PTSP, należy dołączyć do konferencji o godzinie 12:00 polskiego czasu. Jeszcze przed Światowym Dniem Przyszłości udostępnimy łącze wideo Zoom, abyście mogli wziąć w nim udział!

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO ŚWIĘTOWANIA DNIA PRZYSZŁOŚCI

Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa do świętowania Dnia Przyszłości 1 marca! Każdy może zrobić to po swojemu, organizując w pracy lub szkole spotkanie poświęcone przyszłości, pogadankę, zapraszając eksperta, a może po prostu wracając do lektury lub filmu science-fiction. Zadajmy sobie przy tej okazji pytania o to, jakiej przyszłości pragniemy, jakiej chcemy zapobiec i do jakiej się przyczyniamy. Dajcie też koniecznie znać w mediach społecznościowych, że świętujecie hasztagiem #worldfutureday. Będziemy szukać Waszych publikacji!

PTSP jest również zaangażowane w projekt World Future Day, który animuje The Millennium Project we współpracy z szeregiem partnerów. W tym roku World Future Day wspierają Association of Professional Futurists, Humanity+, Lifeboat FoundationWorld Academy of Art and Science i World Futures Studies Federation.

The Millennium Project to największy globalny think-tank foresightowy, zrzeszający ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, instytucji unijnych i rządowych na całym świecie. W Polsce The Millennium Project jest reprezentowane przez 4CF. 4CF to polska  firma doradcza zajmującą się foresightem strategicznym.

POZOSTAŁE WYDARZENIA DNIA PRZYSZŁOŚCI

W Dniu Przyszłości odbędzie się również wiele innych konferencji i wydarzeń, w tym konferencja Teach the Future zatytułowana Głos Młodych Światowego Dnia Przyszłości. Jej adresatami są dzieci i młodzież z całego świata. Podobnie jak wydarzenie The Millennium Project, konferencja Teach the Future będzie zorganizowana w formie warsztatów online przeprowadzonych na całym świecie w ciągu 24 godzin. Teach the Future szczególnie zachęca do udziału młodych ludzi, aby podzielili się oni swoim postrzeganiem świata i jego przyszłości. 

W tym roku o godz. 19.00 czasu polskiego warsztaty w ramach konferencji Teach the Future moderować będzie dwóch ekspertów Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością – Kacper Nosarzewski i Mateusz Wyrzykowski.

Teach the Future to globalny ruch na rzecz zaangażowania młodych ludzi w przewidywanie i wpływanie na przyszłość, zarówno w szkole, jak i poza nią. Przeznaczona jest też dla nauczycieli oraz innych edukatorów, w celu wprowadzania myślenia przyszłościowego do szkół. Każdy może wziąć udział w konferencji Teach the Future. Więcej szczegółów i bezpłatna rejestracja dostępna jest tutaj

Dzień Przyszłości to ciekawa możliwość wymiany pomysłów na temat przyszłości z ludźmi z całego świata. Bez wątpienia będzie to wartościowe doświadczenie dla każdego, kto chce przygotować siebie lub swoją firmę na nadchodzące szanse i zagrożenia. Udział w Dniu Przyszłości może być pierwszym krokiem do rozwinięcia kompetencji w zakresie studiów nad przyszłością lub nawiązania współpracy z ekspertami i innymi osobami myślącymi przyszłościowo.

FUTUROLOGIA – STUDIA NAD PRZYSZŁOŚCIĄ

Studia nad przyszłością to dyscyplina badawcza zajmująca się analizą możliwych kierunków rozwoju przyszłości. Z początku studia nad przyszłością koncentrowały się głównie na próbach przewidywania przyszłych procesów i wydarzeń. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. pod wpływem rozwoju badań nad złożonością oraz badań informatycznych i psychologicznych w zakresie prognozowania, studia nad przyszłością znacznie się rozwinęły. Obecnie dziedzina skupia się na tworzeniu alternatywnych wizji przyszłości, wskazywaniu najbardziej prawdopodobnych i najbardziej pożądanych scenariuszy. Określa także  czynniki, które mogą przyczynić się do optymalnego kształtowania przyszłości.

Do badań wykorzystywane są różnorodne metody, takie jak modelowanie statystyczne (oparte na modelach ekonometrycznych lub ekstrapolacji danych historycznych), sesje strategiczne (w których scenariusze przyszłości są wypracowane z ekspertami), metoda delficka (gdzie prognozy i oceny hipotez dot. przyszłości  wypracowywane są przez grupy eksperckie), lub gry decyzyjne. Foresight zajmuje się także analizą megatrendów, czyli długoterminowych globalnych procesów które definiują przyszłość. Megatrendy to zmiany strukturalne, dotyczące m.in. społeczeństwa, gospodarki, ekologii, lub rozwoju nowych technologii.

Studia nad przyszłością to ważny kierunek badań, pozwalający społeczeństwu, firmom i organizacjom wykształcić kompetencje w zakresie dalekowzrocznego planowania. Dzięki nowym metodom, technikom i nawykom poprawiają planowanie i podejmowanie strategicznych decyzji. Foresight jest niezwykle przydatny do skutecznej realizacji celów przez kształtowanie przyszłości i wykorzystanie pojawiających się szans.