Wczoraj po południu, zanim zakończył się oficjalnie Festiwal Przemiany 2015, w głównym audytorium Centrum Nauki Kopernik odbyła się dyskusja na prowokacyjny temat: „Czy Ziemia jest coraz lepszym miejscem do życia?”.

Dwie drużyny starły się w dyskusji według zasad debaty oksfordzkiej. W gronie ekspertów popierających tezę był przedstawiciel naszego stowarzyszenia, Kacper Nosarzewski. W tym samym obozie miejsce zajęli również: prof. Bogusław Pawłowski (biolog, antropolog) oraz Jowita Michalska (ekspertka w dziedzinie nowych technologii).  Argumenty przeciw tezie przedstawiali: Wojciech Orliński (publicysta Gazety Wyborczej), Adam Wajrak (publicysta i aktywista-ekolog) oraz dr Aleksandra Kardaś (fizyk atmosfery). Kuratorem dyskusji był dziennikarz, Piotr Kossobudzki.

Show dla wymagających

Przedstawiciele obu stron na przemian prezentowali kilkuminutowe przemowy, które przedstawiały argumenty na poparcie zadanej tezy lub próbowali ją obalić. Przez scenę przewinęły się tematy takie, jak globalne ocieplenie, demokratyzacja, strategie długoterminowe, nierówności dochodowe, wymieranie gatunków, obniżenie śmiertelności noworodków i wiele, wiele innych. Uczyniło to wieczór w Centrum Nauki Kopernik złożonym i urozmaiconym tematycznie na sposób zadowalający dla chyba najwybredniejszych miłośników debat o przyszłości naszej planety. Również z perspektywy naszego stowarzyszenia była to impreza godna powielania i promocji. Wspaniały przykład ujęcia trudnego tematu w ramy, które pozwalają na merytoryczną dyskusję, a jednocześnie dostarczają pozytywnych emocji. Prawdziwe naukowe show!

Rozsądziła publiczność – ale czy słusznie?

Jaki był wynik debaty? Sprawdzono to przy pomocy „głosowania nogami” – Ci uczestnicy, których przekonały argumenty danej strony, wychodzili z audytorium wyjściem oznakowanym „za” albo „przeciw”. W ostatecznym rachunku górą byli pesymiści. Głosów za było 76, głosów przeciw 92. Warto dodać, że w przeciwieństwie do odbywającego się tego samego dnia w lokalach wyborczych ogólnokrajowego referendum, w festiwalowym plebiscycie frekwencja była stuprocentowa.

Na zdjęciu przemawia kapitan drużyny „za”, prof. Bogusław Pawłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełna galeria zdjęć z wydarzenia dostępna jest na facebookowym profilu festiwalu.

źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.713206488780822.1073741871.104064739695003&type=3

źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.713206488780822.1073741871.104064739695003&type=3