Theodore Jay Gordon, jeden z najbardziej szanowanych na świecie futurystów i konsultantów w zakresie metod foresightowych, twórca real-time delphi i wieloletni członek władz The Millennium Project zmarł 30 stycznia 2024 roku w wieku 93 lat.

Był specjalistą w zakresie metodologii prognozowania, planowania i analizy polityki, przedsiębiorcą i wynalazcą. Był współzałożycielem i członkiem zarządu The Millennium Project. W czasie jego kadencji we władzach międzynarodowego think-tanku The Millennium Project, organizacja ta została wybrana jednym z dziesięciu najlepszych think-tanków na świecie pod względem innowacyjności w 2013 r. przez University of Pennsylvania’s GoTo Think Tank Index. W 2012 r. został laureatem nagrody Computerworld Honors za wkład w systemy zbiorowej inteligencji. Był także emerytowanym dyrektorem Instytutu Etyki Globalnej. Jest laureatem nagrody Eda Cornisha „Futurysta Roku” oraz Shaping Tomorrow Lifetime Achievement Award.

Prowadził wczesne badania nad metodą delficką w RAND Corporation, gdzie był konsultantem działu matematyki i polityki oraz współautorem pierwszego badania delfickiego na dużą skalę (Gordon i Helmer, 1964). Przez całą swoją karierę był w czołówce rozwoju metodologii prognozowania i analizy, w tym rozwoju metody Cross Impact, analizy wpływu trendów, implikacji modelowania nieliniowego (chaosu) dla prognozowania oraz State of the Future Index (SOFI), wskaźnika do pomiaru i prognozowania zmieniających się perspektyw przyszłości, a także w rozwoju i zastosowaniu Real-Time Delphi do zasadniczo wszystkich badań prognostycznych i politycznych przeprowadzonych w ramach Projektu Millennium. Jego ostatnia książka, napisana wspólnie z Yairem Sharanem i Elizabeth Florescu dotyczyła terroryzmu samotnych wilków i ukazała się pod tytułem Lone Wolf Terrorism Prospects.

Był autorem wielu raportów, recenzowanych artykułów naukowych i pięciu książek poświęconych tematom związanym z przyszłością, kosmosem oraz rozwojem oraz kwestiami naukowymi i technicznymi. Był autorem artykułu w encyklopedii Macmillan na temat przyszłości nauki i technologii. Ostatnio zasiadał w radzie redakcyjnej Technological Forecasting and Social Change, szanowanego, recenzowanego czasopisma poświęconego prognozowaniu. Był także głównym inżynierem pojazdu kosmicznego McDonnell Douglas Saturn S-IV, jednego z członów rakiety Saturn I. W MD kierował działem zatrudniającym 3000 osób; był też dyrektorem działu zaawansowanego projektowania w firmie Advanced Space Stations and Planetary Systems. Odpowiadał za wystrzeliwanie wczesnych rakiet balistycznych i pojazdów kosmicznych z przylądka Canaveral. Jego kariera w Douglas trwała 16 lat, od 1952 do 1968 roku.

Był profesorem w UCLA Graduate School of Business (1968) i stypendystą Woodrowa Wilsona w Bowdoin (1975). Wykładał na kilku innych uniwersytetach w zakresie biznesu, planowania, innowacji, prognozowania i inżynierii, w tym Columbia, University of Texas w Austin, University of Houston, Duke University, University of New Haven, Universidad Simon Bolivar University, Singularity University oraz Turku School of Economics and Business Administration (Finlandia).

Ted Gordon posiadał kilka patentów w dziedzinie pojazdów kosmicznych, akustyki, automatycznego zbierania opinii wyborców i rozpoznawania mowy. Ukończył inżynierię lotniczą na Louisiana State University i Georgia Institute of Technology. Ted Gordon założył firmę konsultingową The Futures Group w 1971 roku. Jako CEO kierował firmą przez 20 lat. Firma prowadziła badania kontraktowe w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz strategii dla organizacji prywatnych i agencji rządowych. Przed założeniem The Futures Group pan Gordon był jednym z założycieli organizacji non-profit The Institute for the Future. Pan Gordon zasiadał w zarządzie kilku organizacji, w tym Institute for Global Ethics, The Futures Group, Apollo BioPharmaceutics (start-up w dziedzinie leków przeciwstarzeniowych), Rolodex Corporation, Registry Magic (start-up w dziedzinie rozpoznawania mowy). Pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Pożyczkowej Komisji Rozwoju Produktów Connecticut oraz p.o. przewodniczącego Komisji Przyszłości stanu Connecticut.