W tym roku przypada 10-lecie ustanowienia Dnia Przyszłości (World Future Day) przez organizację pozarządową Humanity+, skupiająca entuzjastów transhumanizmu. Od 2012, stowarzyszenia The Millennium Project, Humanity+, oraz inne organizacje specjalizujące się w studiach nad przyszłością  organizują 1 marca coroczne, otwarte dla szerokiej publiczności konferencje online.

Wydarzenia organizowane w Dniu Przyszłości pozwalają na poszerzenie horyzontów dzięki dzieleniu się ich uczestników wizjami przyszłości z osobami z różnych krajów, dziedzin i kultur. Jest to szansa aby wyjść poza własną percepcję świata i dostrzec różne perspektywy przyszłości, a także  przyszłe trendy, które być może pomijało się do tej pory.

Ogólnoświatowa konferencja the Millennium Project

Jak co roku The Millennium Project, globalny think-tank studiów nad przyszłością, organizuje 24-godzinną ogólnoświatową rozmowę futurystów i społeczeństwa, skupiającą się na wyzwaniach i możliwości budowania lepszej przyszłości dla wszystkich. Konferencja rozpocznie się 1 marca w Nowej Zelandii, w południe tamtejszego czasu. Kolejne dyskusje będą się odbywać o godzinie 12:00 w kolejnych strefach czasowych. Każdy może przyłączyć się do dyskusji o swojej porze lub kiedy tylko będzie mógł.

Partnerami the Millennium Project w tej edycji Światowego Dnia Przyszłości są Association of Professional Futurists (AFP), Humanity+ (H+), the World Academy of Art and Science (WAAS), the World Futures Studies Federation (WFSF).

Każdego roku czołowi myśliciele dzielą się swoimi poglądami z zupełnie obcymi ludźmi z całego świata. W tej edycji omawiane będą takie tematy, jak nowa Nasza Wspólna Agenda ONZ, zarządzanie sztuczną inteligencją, wpływ obliczeń kwantowych na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, tworzenie miejsc pracy w przyszłości, zmiana dynamiki demokracji, budowa wind kosmicznych do miast orbitalnych, ograniczenie zmian klimatycznych, zapewnienie bezpiecznej wody i energii, biologia syntetyczna, nowe formy organizacji politycznych i wiele innych.

Aby wziąć udział w dyskusji prowadzonej przez Kacpra Nosarzewskiego, eksperta z 4CF, należy dołączyć do konferencji o godzinie 14:00 polskiego czasu. Jeszcze przed Światowym Dniem Przyszłości udostępnimy łącze wideo Zoom, abyście mogli wziąć w nim udział!

Zapraszam serdecznie wszystkich Państwa do świętowania Dnia Przyszłości 1 marca! Każdy może zrobić to po swojemu, organizując w pracy lub szkole spotkanie poświęcone przyszłości, pogadankę, zapraszając eksperta, a może po prostu wracając do lektury lub filmu science-fiction. Zadajmy sobie przy tej okazji pytania o to, jakiej przyszłości pragniemy, jakiej chcemy zapobiec i do jakiej się przyczyniamy. Dajcie też koniecznie znać w mediach społecznościowych, że świętujecie hasztagiem #worldfutureday. Będziemy szukać Waszych publikacji!

The Millennium Project to największy globalny think-tank foresightowy, zrzeszający ekspertów z korporacji, uniwersytetów, organizacji pozarządowych, instytucji unijnych i rządowych na całym świecie. W Polsce The Millennium Project jest reprezentowane przez 4CF. 4CF to polska  firma doradcza zajmującą się foresightem strategicznym.

Futurologia – studia nad przyszłością

Studia nad przyszłością to dyscyplina badawcza zajmująca się analizą możliwych kierunków rozwoju przyszłości. Z początku studia nad przyszłością koncentrowały się głównie na próbach przewidywania przyszłych procesów i wydarzeń. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. pod wpływem rozwoju badań nad złożonością oraz badań informatycznych i psychologicznych w zakresie prognozowania, studia nad przyszłością znacznie się rozwinęły. Obecnie dziedzina skupia się na tworzeniu alternatywnych wizji przyszłości, wskazywaniu najbardziej prawdopodobnych i najbardziej pożądanych scenariuszy. Określa także  czynniki, które mogą przyczynić się do optymalnego kształtowania przyszłości.

Do badań wykorzystywane są różnorodne metody, takie jak modelowanie statystyczne (oparte na modelach ekonometrycznych lub ekstrapolacji danych historycznych), sesje strategiczne (w których scenariusze przyszłości są wypracowane z ekspertami), metoda delficka (gdzie prognozy i oceny hipotez dot. przyszłości  wypracowywane są przez grupy eksperckie), lub gry decyzyjne. Foresight zajmuje się także analizą megatrendów, czyli długoterminowych globalnych procesów które definiują przyszłość. Megatrendy to zmiany strukturalne, dotyczące m.in. społeczeństwa, gospodarki, ekologii, lub rozwoju nowych technologii.

Studia nad przyszłością to ważny kierunek badań, pozwalający społeczeństwu, firmom i organizacjom wykształcić kompetencje w zakresie dalekowzrocznego planowania. Dzięki nowym metodom, technikom i nawykom poprawiają planowanie i podejmowanie strategicznych decyzji. Foresight jest niezwykle przydatny do skutecznej realizacji celów przez kształtowanie przyszłości i wykorzystanie pojawiających się szans.

Pozostałe wydarzenia Dnia Przyszłości

W Dniu Przyszłości odbędzie się również wiele innych konferencji i wydarzeń, w tym konferencja Teach the Future. Jej adresatami są dzieci i młodzież z całego świata. Podobnie jak wydarzenie The Millennium Project, konferencja Teach the Future będzie zorganizowana w formie warsztatów online przeprowadzonych na całym świecie w ciągu 24 godzin. Teach the Future szczególnie zachęca do udziału młodych ludzi, aby podzielili się oni swoim postrzeganiem świata i jego przyszłości. Teach the Future to internetowa biblioteka zawierająca materiały dotyczące foresightu. Przeznaczona jest przede wszystkim dla nauczycieli oraz innych edukatorów, w celu wprowadzania myślenia przyszłościowego do szkół. Każdy może wziąć udział w konferencji Teach the Future. Więcej szczegółów znajduje się tutaj

Dzień Przyszłości to ciekawa możliwość wymiany pomysłów na temat przyszłości z ludźmi z całego świata. Bez wątpienia będzie to wartościowe doświadczenie dla każdego, kto chce przygotować siebie lub swoją firmę na nadchodzące szanse i zagrożenia. Udział w Dniu Przyszłości może być pierwszym krokiem do rozwinięcia kompetencji w zakresie studiów nad przyszłością lub nawiązania współpracy z ekspertami i innymi osobami myślącymi przyszłościowo.