Dwa tygodnie temu, nasz przedstawiciel uczestniczył w konferencji WFSF  Futures Studies Tackling Wicked Problems: Where Futures Research, Education and Action Meet w Turku (Finlandia).

Było to międzynarodowe forum badaczy, i praktyków, którzy spotkali się aby rozmawiać o tym, co dzieje się obecnie w dziedzinie badań, edukacji i wdrożeń studiów nad przyszłością. Uczestnicy konferencji wspólnie dyskutowali nt. inicjatyw i projektów, które pomogą zebrać różne poglądy i pomysły, na to, jak zmierzyć się z przyszłymi wyzwaniami.

Konferencja składała się z wykładów, sesji i warsztaty równoległych. Obfitowała w interdyscyplinarne, żywe i owocne dyskusje, a także promowała networking wśród uczestników z różnych środowisk. Z naszej pespektywy najważniejszym tematem rozmów akademickich i praktycznych było zagadnienie jakości w studiach nad przyszłością. Temu też zagadnieniu poświęciliśmy referat z prowadzonego w minionych miesiącach projektu badawczego pt. Preventing design flaws and research bias in futures research: On the example of Real-Time Delphi studies.

O wynikach tego badania będziemy szerzej informować na naszej stronie. Abstrakty wszystkich prezentowanych artykułów dostępne są tutaj.

Po konferencji miało miejsce zebranie Foresight Europe Network, w którym również uczestniczyliśmy.

Strażnicy jakości w studiach nad przyszłością: Norbert Kołos (PTSP), Osmo Kuusi (Uniwersytet w Turku) i Karlheinz Steinmueller (Z-Punkt)

Nasz udział w konferencji był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Batorego, udzielonym poprzez tzw. rozwój instytucjonalny w projekcie Nowe Metody Partycypacyjnego Planowania Infrastruktury Transportowej, realizowanym w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

O World Conference of Futures Research można również przeczytać na stronie Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu.