Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością (PTSP) przedstawia Debatę Stulecia: The expansion of future consciousness through the practice of science fiction and futures studies, organizowaną na żywo online z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie odbędzie się 18 kwietnia z udziałem międzynarodowych ekspertów w dziedzinie futures studies i science fiction.

Mamy zaszczyt zaprosić na Debatę Stulecia: The expansion of future consciousness through the practice of science fiction and futures studies wszystkich miłośników literatury i filmu science-fiction oraz entuzjastów studiów nad przyszłością. Wydarzenie upamiętnia setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza science-fiction i futurologa. W Debacie Stulecia wezmą udział międzynarodowi eksperci: dr Thomas Lombardo, emerytowany profesor Rio Salado College i autor książek na temat science-fiction i świadomości przyszłości; dr Karlheinz Steinmüller, autor science-fiction, wydawca i wybitny niemiecki futurysta; Kacper Nosarzewski, polski ekspert w dziedzinie studiów nad przyszłością i literaturoznawca.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Zoom i YouTube, 18 kwietnia o godzinie 20:00, a wstęp na nie jest bezpłatny. Więcej informacji wraz z linkami do wydarzenia znaleźć można na stronie https://centennialdebate.ptsp.pl/ (tylko w języku angielskim). Wydarzenie zostało objęte patronatem m.in. przez World Futures Studies Federation, Association of Professional Futurists oraz organizatorów obchodów roku Stanisława Lema.

Fantastyka i futurologia

Stanisław Lem napisał w Solaris: „Nie chcemy podbić kosmosu, chcemy po prostu rozszerzyć granice Ziemi na granice kosmosu”. Debata Stulecia będzie badać praktykę science-fiction i futures studies jako różne sposoby „używania przyszłości” i zwiększania naszego zrozumienia nadziei, obaw, perspektyw i kłopotów ludzkości.

Fantastyka i futurologia