4CF Stranger FuturesⓇ to strategiczna gra planszowa. Została zaprojektowana z myślą o profesjonalnych zastosowaniach foresightowych, w których zbiorowa inteligencja uczestników potrzebna jest do kwestionowania założeń dotyczących przyszłości danego obszaru oraz do identyfikacji przełomowych zmian. Gra, częściowo inspirowana ramami metodologicznymi Assumption-Based Planning (ABP) RAND i metodą Delphi, w wyjątkowy sposób łączy zabawę z poważnymi i użytecznymi zastosowaniami podczas warsztatów i sesji strategicznych.

Strategiczna gra planszowa 4CF Stranger FuturesⓇ

Pracownicy działów innowacji, osoby odpowiedzialne za analizę trendów, stratedzy biznesowi i analitycy rynkowi sięgają po grę 4CF Stranger Futures by poszerzyć swoje pole analizy i wypracować nowe hipotezy nt. rozwoju rynku, technologii lub zmian społecznych. Szczególnie przydaje się ona zespołom challengerów, którzy mają opracować lub wprowadzać nowe produkty.

Zasady gry decyzyjnej 4CF Stranger Futures są elastyczne. Można w nią grać w różnych trybach. Najprostszy tryb jest najbardziej przydatny, gdy chcemy wzmocnić umiejętności kwestionowania założeń przez uczestników oraz ich zdolność wymyślania alternatywnych przyszłości. Bardziej złożone tryby gry polecamy tym, którzy poszukują dobrej analizy i opartej na niej możliwości podejmowania konkretnych działań, związanych na przykład z innowacją produktową czy planowaniem strategicznym. W tej wersji możliwa jest głębsza analiza spostrzeżeń i możliwość tworzenia raportów analitycznych, opartych bezpośrednio na wynikach gry.

Gra strategiczna 4CF Stranger Futures okazała się bardzo przydatna w wielu dziedzinach i wykorzystano ją w wielu przypadkach, począwszy od badania przyszłości odporności na zmiany klimatyczne poprzez cyberbezpieczeństwo a na przyszłości rozwiązań płatniczych kończąc.

Cele Gry

 • Pomaga odkrywać alternatywne przyszłości, zakłócenia i/lub niespodziewanie podatne założenia;
 • Zwiększa zdolność uczestników do wykorzystywania szans, jakie mogą wystąpić w przyszłości – świadome wyzbycie się stronniczości w rozumowaniu, rozważanie różnych scenariuszy i wydarzeń zakłócających, kwestionowanie własnych założeń i unikanie naiwnej ekstrapolacji trendów.
 • Wykorzystuje zbiorową inteligencję uczestników do weryfikacji założeń dotyczących przyszłości, na których opiera się strategia firmy lub polityka publiczna. 

4CF-Stranger-Futures

Strategiczna gra planszowa 4CF Stranger FuturesⓇ

Dla kogo jest ta gra?

Jeśli Ty, Twój zespół lub eksperci, których angażujesz do swoich projektów, próbują poradzić sobie ze złożonością przyszłości, szybkością zmian i niepewnością – 4CF Stranger Futures jest dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy próbujesz wymyślić rozwiązanie dla jednego z najbardziej złożonych wyzwań na świecie, innowacyjny nowy produkt lub plan marketingowy, nieszablonowy pomysł, czy zwycięską strategię, zdecydowanie warto upewnić się już na wstępie, że Twoje założenia nie wprowadzają Cię w błąd i że przyszłość nie będzie dziwniejsza niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś (bo prawdopodobnie będzie!).

Główne cechy gry

 • Świetnie nadaje się na warsztaty dotyczące poważnych projektów wysokiej wagi jak i do zabawy;
 • W łatwy i zabawny sposób umożliwia odkrywanie wartościowych, możliwych do zastosowania spostrzeżeń;
 • Wysoce elastyczne zasady i wiele trybów gry, mogących zaspokoić różnorodne potrzeby i cele;
 • Przetestowana w szerokim zakresie zastosowań, tematów, poziomów eksperckich i wielu środowiskach kulturowych.
 • Nigdy się nie dezaktualizuje i z łatwością dostosowuje się do wszystkich tematów.
 • Wysoka skalowalność. Liczba graczy w jednej grupie: 3-9. Liczba graczy na warsztatach: nieograniczona.
 • Oficjalny zestaw do gry wyprodukowany z myślą o zrównoważonym rozwoju: Wszystkie plastikowe żetony użyte w 4CF Stranger Futures wykonane są ze starych, przetworzonych sieci rybackich, a wszystkie karty do gry wydrukowane są na papierze wykonanym w 100% z włókien pochodzących z recyklingu, pozyskiwanych z certyfikowanych lasów i innych kontrolowanych źródeł.

Główne korzyści z gry

 • Wyniki gry mogą być wykorzystane jako dane wejściowe do raportów analitycznych.
 • Regulowany czas gry: możesz zagrać w grę w ciągu zaledwie 1 godziny lub rozbudować ją do całego dnia dogłębnych dyskusji prowadzonych w oparciu o krytyczne myślenie. Niektórzy użytkownicy gry decydują się na włączenie jej do planowania strategicznego lub ideacji i wykorzystują ją na bieżąco, cyklicznie. 

4CF-Stranger-Futures

Strategiczna gra planszowa 4CF Stranger FuturesⓇ

Bezpłatny dostęp do gry

Bezpłatną wersję gry (elementy gry do druku i zasady gry) można pobrać do celów niekomercyjnych po rejestracji tutaj. 4CF Stranger FuturesⓇ udostępniamy na licencji Creative Commons-Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowa Licencja dla celów niekomercyjnych. Jeśli chcesz korzystać z tej gry w życiu prywatnym albo w działalności non-profit, możesz zrobić to od razu po rejestracji! Jeśli chcesz wykorzystać grę 4CF Stranger FuturesⓇ w działalności zawodowej – skontaktuj się z 4CF.

4CF Stranger FuturesⓇ  jest zastrzeżonym znakiem towarowym.